Bir – Nazlı Gürlek
Performans
İstanbul Bienali Paralel Etkinliği
ANAMED ve Performistanbul işbirliğiyle

Süre: 3 saat
Performansçı: Aslı Bostancı
Tarih: 23.09.2017
Yer: ANAMED, 3. Kat Teras

Sergi kapsamında 23 Eylül Cumartesi günü Nazlı Gürlek’in “BİR” isimli performansı gerçekleşti. Performistanbul işbirliğinde ANAMED’de düzenlenen performans, Çatalhöyük’teki Bina 80’de ortaya çıkarılmış, MÖ 6500 yılı civarında, ritüel amaçlı yapıldığı düşünülen bir duvar resmini canlandırdı.

Gürlek, duvar resminden yola çıkarak yaptığı her biri 9 metrelik iki rulo, resmin ortaya çıktığı kazı sürecini gösteren arkeolojik görsel dokümantasyon ve bir performansçının canlı hareketi dahil olmak üzere resim, belge ve hareketten oluşan üç farklı ifade diliyle yeni bir ritüel ortaya çıkardı. Güneşin batışını çevreleyen 3 saat boyunca sürecek olan performans, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nin 3. kattaki terasında ücretsiz olarak izlenebildi.

Çatalhöyük duvar resmini 9000 yıl öncesinden günümüze getirerek araştıran Gürlek, arkeolojik bir buluntuyu, sanatçı gözüyle farklı bir açıdan izleyiciye sundu. Proje, aynı zamanda, “düşünümsellik, interaktivite, çokseslilik ve bağlamsallık” esasları üzerine kurulu olan Çatalhöyük arkeolojik araştırma projesinin sanatsal bir adaptasyonu niteliğindeydi.